Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Variete - 19.04.2024 - Kołobrzeg 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 15, 2008 18:18 pm
Posty: 13031
Lokalizacja: Trójmiasto
 
Post Variete - 19.04.2024 - Kołobrzeg
Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zaprasza na koncert zespołu Variete.
19.04.2024 (piątek), g. 19:00, sala widowiskowa
Bilety: 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy/Karta Mieszkańca) do nabycia od 15 marca w kasie RCK i na tobilet.pl

Zespół VARIETE jest uznawany za prekursora nurtu cold wave (zimna fala) w Polsce. Zadebiutował w Jarocinie w 1984 roku, stając się wkrótce legendą festiwalu. Piotr Bratkowski po latach napisał w Newsweeku „koncert Variete (…) w 1985 roku, zrobił na mnie największe wrażenie z wszystkiego, co kiedykolwiek w Jarocinie usłyszałem”.
Liderem grupy Variete jest Grzegorz Kaźmierczak, poeta, wokalista, producent muzyczny, którego wiersze stanowią oś twórczości grupy. „Jest jak lejek, który z szerokiego strumienia wrażeń, z coraz cięższego bagażu doświadczeń wypuszcza wąski strumyk sztuki” – Jarek Szubrycht, Gazeta Wyborcza
Rafał Księżyk nazwał Variete „ulubionym zespołem polskiej inteligencji”.
Grupa Variete wywarła wpływ na wielu twórców polskiej alternatywy – po jej repertuar sięgali m.in. Renata Przemyk i Strachy Na Lachy. Na przestrzeni lat muzyka grupy poddawała się nieustannej ewolucji, zawsze oddając nastrój czasów, w których powstaje – od „zimnej fali” tworzonej w szarym okresie schyłku PRL-u, przez mariaż z free jazzem tak charakterystycznym dla yassowego boomu lat 90 do dominujących na ostatnich płytach nowych brzmień, inspiracji trip hopem, nu jazzem i ambitną elektroniką.
„Nie wiem co dziś gra Variete, jaki to gatunek muzyczny (…) cieszę się, że słucham płyty, którą trudno zmieścić w jednej z tych szufladek, z których na co dzień korzystam” – Jarek Szubrycht, Gazeta Wyborcza
Zespół często współpracował z osobistościami polskiego jazzu od Andrzeja Przybielskiego (album „Variete” 1993), przez Mikołaja Trzaskę („Koncert – Teatr STU” 1995), Wojciecha Jachnę („Piosenki Kolonistów” 2013), po objawienie polskiego jazzu – Kubę Więcka (album „Nie wiem” 2017) i wybitnego litewskiego saksofonistę Jana Maksimowicza („Dziki książę” 2022).
W 2015 roku na zamówienie Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu powstał spektakl „Bal, czyli wieczór poznawczy. Gra zespół Variete” (2015). Scenariusz spektaklu muzyczno baletowego został zbudowany na kanwie utworów zespołu Variete. Spektakl spotkał się z dużym uznaniem publiczności i był prezentowany na polskich festiwalach muzycznych i teatralnych. Zespół Variete nagrał do tej pory 10 albumów a każdy z nich spotkał się z bardzo dobrym odbiorem publiczności i wysokimi ocenami krytyków.
Najnowszy, „Dziki książę” – otrzymał nominację do Fryderyka 2022 w kategorii „Piosenka poetycka i literacka”.
Dziki książę „to frapująca muzyka drogi. Warto wybrać się w tę podróż” (Jacek Nizinkiewicz, Teraz Rock)
Album „Dziki książę” został wybrany do najlepszej 10 polskich płyt 2021 w rankingach Newsweeka, Gazety Wyborczej, Popcentrali, Leszka Gnoińskiego, Magazynie Anxious, Polskiej Płycie - Polskiej Muzyce, Radiu UWM FM i wielu innych.


Śr mar 06, 2024 19:01 pm Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 123 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by (c) 2002 Sven Plaggemeier www.depechemode.de, modified by PFDM Team